Czerniak, (łac. melanoma malignum) zwany też czerniakiem złośliwym – to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych skóry (około 6%). Choć świadomość o czerniaku wzrasta, co roku diagnozuje się około 150 000 przypadków tego schorzenia. Niestety charakteryzuje go duża śmiertelność.
Najczęściej pojawia się on na niezmienionej skórze, jednak może rozwinąć się również w obrębie istniejących już znamion barwnikowych. Może się również pojawić na błonach śluzowych w jamie ustnej, odbytnicy, czy siatkówce oka.
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak odróżnić czerniaka od zwykłego znamienia? Dlaczego tak ważna jest szybka reakcja?
Czerniak wywodzi się z komórek barwnikowych (melanocytów) odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny (opalenizny). Melanocyty położone są w warstwie podstawnej naskórka, w której nie występują naczynia krwionośne, przez co ryzyko zezłośliwienia i przerzutów jest niewielkie. Dlatego też tak bardzo ważna jest wczesna diagnoza, ponieważ czerniak, który zlokalizowany jest wyłącznie w naskórku jest wyleczalny w ponad 90% przypadków. Wraz z rozwojem czerniak zaczyna się rozrastać w głąb skóry. W momencie, kiedy dochodzi do skóry właściwej, w której występują naczynia krwionośne, może dawać przerzuty. Dlatego też leczenie na tym lub późniejszym etapie często jest bardzo trudne.
Podejrzenie czerniaka budzi pojawienie się nowej zmiany przypominającej atypowe znamię lub nagła, gwałtowna zmiana wcześniej istniejącego znamienia barwnikowego.
Ponieważ głównym czynnikiem ryzyka rozwoju czerniaka jest ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe pochodzące z promieniowania słonecznego lub sztucznych źródeł (solarium!), warto pamiętać, aby dbać o swoją skórę i chronić ją przed nadmiernym promieniowaniem UVA i UVB.
ABCDE diagnozowania czerniaka- jeśli zaobserwowałeś jeden lub więcej z poniższych objawów koniecznie skontaktuj się z lekarzem dermatologiem.
Zapraszamy na konsultacje: nasi lekarze ocenią, które zmiany są bezpieczne oraz które należy niezwłocznie usunąć.
W MEA CLINIC usuwamy zmiany skórne zarówno laserowo jak i chirurgicznie (z marginesem skórym).
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
JAK ODRÓŻNIĆ ZWYKŁE ZNAMIĘ OD CZERNIAKA
https://www.meaclinic.pl/co-wiesz-o-znamionach-i-czy-wiesz-jakodroznic-zwykle-znamie-od-czerniaka/