Czym zajmuje się otorynolaryngolog (w skrócie laryngolog) i jakie są jego kompetencje?
Nazwa otorynolaryngolog wynika z połączenia słów: ucho (z gr. oros, otos), nos (z gr. rhinos, rynos), krtań (z gr. laryngos), gardło (z gr. pharyngos).
Jak sama nazwa sugeruje laryngolodzy zajmują się rozpoznawaniem i leczeniem chorób uszu, nosa, krtani, gardła oraz innych narządów głowy i szyi.
Aby uzyskać tytuł otorynolaryngologa lekarz musi odbyć 6 lat specjalizacji, w trakcie których uczy się tylko i wyłącznie anatomii i chirurgii głowy i szyi. To wyróżnia laryngologów na tle innych chirurgów i ich specjalizacji, w trakcie których np. chirurdzy ogólni poświęcają więcej czasu na naukę o narządach wewnętrznych niż naukę o nosie i twarzy. W skrócie można powiedzieć, że otorynolaryngolog to chirurg twarzy i szyi. Nie ma innej specjalizacji, w programie której lekarz poświęca choć w połowie tyle czasu na naukę chirurgii twarzy i szyi co na laryngologii.
W zakres kompetencji chirurga laryngologa wchodzi chirurgia rekonstrukcyjna, chirurgia szczęki, nosa, chirurgia gruczołów ślinowych, języka, zatok przynosowych, zabiegi endoskopowe zatok przynosowych oraz inne zabiegi związane z leczeniem schorzeń przełyku i dolnych dróg oddechowych.
Na całym świecie to laryngolodzy słyną z operacji plastycznych twarzy, a szczególnie nosa i uszu. Natomiast chirurdzy plastyczni ogólni zwykle zajmują się chirurgią plastyczna innych części ciała: np. piersi, brzucha czy pośladków.
Przykładowe efekty zabiegów wykonane przez dr n.med. Marcina Jadczaka – otorynolaryngologa certyfikowanego przez European Board For Certification In Facial Plastic And Reconstructive Surgery.