W przypadku lasera CO2 celowo wywołujemy kontrolowane uszkodzenie i otwarte rany. Taka intensywność zabiegu przekłada się na większą skuteczność, choć wymaga dłuższego okresu gojenia.
To, jak dbasz o skórę w tym kluczowym okresie, ma bezpośredni wpływ na wyniki. Zabieg z użyciem lasera CO2 to inwestycja finansowa, ale również czasowa. Warto nastawić się na tygodniowąrekonwalescencję.
Należy pamiętać, że czas rekonwalescencji może się różnić w zależności od wieku pacjenta, intensywności zabiegu oraz obszaru twarzy, który był poddany działaniu lasera.
Jak zawsze, przed zabiegiem warto skonsultować się z lekarzem lub kosmetologiem, aby dowiedzieć się, czego się spodziewać i jakie będą zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry.
Ogólnie rzecz biorąc, najcięższy okres gojenia trwa około 3-5 dni, a oto kilka zasad, które warto przestrzegać.
Stosowanie leków doustnych – osobom, które mają tendencję do opryszczki wargowej po zabiegu zaleca się leki przeciwwirusowe, takie jak walacyklowir.
Ważne jest, aby przed zabiegiem omówić z kosmetologiem lub lekarzem przyjmowane leki, ponieważ niektóre z nich, mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce.
Zmień rutynę pielęgnacyjną włosów – przez czas gojenia warto trzymać włosy z dala od twarzy, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.
Unikaj gorącej wody, a przez pierwsze dni nie używaj suszarki, aby nie podrażnić skóry. Zaleca się także unikanie ćwiczeń fizycznych i sauny przez kilka dni.
Nawilżaj skórę ostrożnie – kremy przyspieszające regenrację takie jak Cetaphil PS, są pomocne w procesie gojenia, tworząc środowisko sprzyjające regeneracji.
Warto przemywać skórę tonikiem ze srebrem koloidalnym, który przyspieszy procesy gojenia..
Unikaj słońca i ostrożnie dobieraj filtr przeciwsłoneczny – po zabiegu skóra jest bardzo wrażliwa na promieniowanie UV, dlatego należy unikać słońca, dopóki rany się nie zagoją. Po tym czasie najlepiej stosować filtry fizyczne SPF50+, które nie wchłaniają promieni UV, by zminimalizować ryzyko podrażnień i przyspieszyć proces gojenia.