W ostatnim czasie firmy kosmetyczne coraz częściej doceniają niezwykle właściwości retinolu oraz jego pochodnych. Retinol, czyli witamina A, posiada bardzo szerokie spektrum działania na skórę, a jednym z nich złuszczanie naskórka i regulowanie procesu jego rogowacenia.
O tym jakie działanie będzie miał produkt zawierający retinol zależy nie tylko jego stężenie, ale przede wszystkim forma chemiczna i połączenie z innymi substancjami aktywnymi.
Retinol w postaci stabilizowanego i innowacyjnego kompleksu polimerowego Matrix, wykazuje wydłużoną i zwiększoną penetrację w głąb skóry, przy jednoczesnym zminimalizowaniu stężenia oraz potencjalnego podrażnienia skóry.
Stężenie retinolu w ogólnodostępnych kosmetykach nie może być wyższe niż 1%, jednak nie może być mniejsze niż 0,25% ponieważ jest to zbyt mała dawka, by substancja działała aktywnie.
Preparaty o zawartości retinolu do 0,5% można stosować codziennie, jednak należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. W salonach kosmetycznych wykorzystuje się znacznie wyższe stężenie retinolu, najczęściej w połączeniu z witamina C i antyoksydantami oraz alfa- i betahydroksykwasami, co daje najlepsze rezultaty. Warto jednak wiedzieć, ze takim zabiegom towarzyszy bardzo silne złuszczanie naskórka i należy zaplanować zabieg w momencie, kiedy możemy sobie pozwolić na odpowiednia pielęgnacje i rezygnację z makijażu.
Właściwości retinolu:
+ Stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny
+ Regulowanie procesu rogowacenia naskórka
+ Stymulacja odnowy komórek skóry
+ Wygładzenie, rozjaśnienie plam pigmentacyjnych i redukcja niedoskonałości skóry
+ Zagęszczenie i poprawa napięcia skóry
+ Zwiększenie poziomu nawilżenia skóry
+ Ochrona przed fotouszkodzeniami i zwiększenie naturalnej bariery ochronnej skóry
Podsumowujące, dzięki zabiegom z retinolem skóra jest widocznie odmłodzona, rozświetlona, jednolita, jędrna i napięta a zmarszczki mniej widoczne.