Leczenie łysienia androgenowego – jakie możliwości daje współczesna medycyna?

Łysienie androgenowe jest dużym kompleksem dla osób, które są nim dotknięte. Przypadłość ta częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, dlatego nazywa się je też łysieniem typu męskiego. Dla pacjentów dobrą informacją jest to, że łysienie androgenowe można leczyć. Pozwala to spowolnić rozwój choroby.

Przyczyny łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne. Występuje u osób, których organizm wykazuje nadwrażliwość na hormon zwany dihydrotestosteronem. U pacjentów obserwuje się osłabienie mieszków włosowych. Włosy stają się słabsze i coraz częściej wypadają. Nie rosną też nowe, silne włosy. Ich wzrost zostaje zachomikowany. Charakterystycznym obrazem w przypadku łysienia u mężczyzn jest cofanie się linii włosów na czole. Zmniejsza się też ilość włosów na czubku głowy.

Diagnoza łysienia

Osoba, która zauważyła, że wypada jej dużo włosów, powinna zgłosić się do dermatologa. Lekarz zbada skórę na głowie. Często wykonywany jest też test pociągania. Po ilości włosów, które wypadną podczas testu, można określić stan chorego. Jeśli jest to potrzebne, lekarz zleca przeprowadzanie badan laboratoryjnych. Ma wtedy pełen obraz stanu zdrowotnego pacjenta, na podstawie którego może postawić prawidłową diagnozę.

Leczenie łysienia androgenowego – metody farmakologiczne

Jeśli pacjent czuje się dobrze, łysienie nie wiąże się dla niego z obniżeniem nastroju i samooceny, chorobę można pozostawić bez leczenia. Możliwe jest też leczenie farmakologiczne. Obecnie stosuje się zarówno preparaty doustne, jak i stosowane miejscowo. Leczenie farmakologiczne korzystnie wpływa na ukrwienie skóry. Wzmacnia cebulki włosowe. Opóźnia to proces wypadania włosów.

Transplantacja włosów – leczenie łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe często leczy się wykonując zabieg transplantacji włosów. Chorzy, którzy poddają się przeszczepowi włosów, uzyskują bardzo dobre efekty. Przeszczepowi najczęściej poddają się panowie. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska. Lekarz przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad oraz zleci niezbędne badania lekarskie. Na podstawie tych czynności zakwalifikuje pacjenta do zabiegu. Przeszczepowi włosów nie powinny być poddawane na przykład osoby, które cierpią na cukrzycę czy przebyły zawał serca. Zabiegowi nie powinny się też poddawać osoby, które cierpią na zaburzenia związane z krzepliwością krwi lub mają wyniszczony organizm. Podczas konsultacji lekarz szczegółowo poinstruuje pacjenta, w jaki sposób należy przygotować się do zabiegu. Pacjent zaś powinien poinformować specjalistę o wszystkich przyjmowanych lekach, dolegliwościach i schorzeniach, na które cierpi. Czas konsultacji to również moment, kiedy pacjent może zadawać pytania. Bardzo ważnym elementem podczas zabiegu jest psychiczny komfort chorego. Dlatego istotne jest to, aby chory uzyskał wszystkie informacje o tym, jak będzie przebiegać zabieg.

Przeszczep włosów metodą Safer – najważniejsze informacje

Metoda Safer jest nowoczesna i daje bardzo dobre rezultaty. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Nie wymaga długiej rekonwalescencji. Dzięki temu pacjent szybko może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Bardzo dużą zaletą Safera jest to, że metoda jest bezpieczna dla cebulek włosa. W przypadku starszych metod przeszczepu włosów istniało większe ryzyko ich uszkodzenia. Przeszczep włosów metodą Safer wykonywany jest zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Przeszczep włosów – skuteczny sposób na poprawę stanu psychicznego pacjenta

Osoby po zabiegu transplantacji włosów zauważają, że poziom ich życia znacznie się poprawia. Pacjenci stają się osobami bardziej otwartymi. Znacznie poprawia się ich samoocena. Chętniej zawierają nowe znajomości, podejmują nowe, ciekawe aktywności. Mają więcej pewności siebie. Częściej odnoszą sukcesy zawodowe oraz sukcesy w życiu prywatnym. Gęste włosy bardzo pozytywnie wpływają na postrzeganie danej osoby przez znajomych oraz otoczenie zawodowe.

Więcej na temat przeszczepu włosów metodą Safer znajdziesz na stronie https://www.meaclinic.pl/zabiegi/przeszczep-wlosow.

MEA Clinic ul. Burakowska 16 LU 2 01-066 Warszawa +48 538 303 198 kontakt@meaclinic.pl Polityka prywatności & Cookies