Oczy są kluczowym elementem naszej twarzy, niektórzy mówią, że są one zwierciadłem duszy. To z ich wyglądu można wyczytać smutek, radość, złość, gniew, zmęczenie a nawet chorobę.
Oczy przyciągają uwagę innych – w relacjach międzyludzkich kontakt wzrokowy jest niezwykle istotny. Niestety wraz z wiekiem, a czasami nawet w bardzo wczesnym okresie życia, skóra powiek górnych i dolnych traci swoją jędrność i elastyczność, opada przez co sprawia, że oko wydaje się mniejsze, czasami występuje wrażenie „blokady przy otwieraniu oka”. Na rynku istnieje wiele zabiegów, które poprawiają kondycję skóry w okolicy oczu. Niestety niektóre z nich są bardzo drogie i wymagają wielokrotnego powtarzania, a czasami również bardzo długiego czasu rekonwalescencji. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z problemem opadających powiek jest zabieg blefaroplastyki, który wystarcza na około 10-15 lat, a czas rekonwalescencji wynosi około 7-14 dni.
Blefaroplastyka, zwana plastyką powiek jest najczęściej wybieraną oraz najskuteczniejszą metodą poprawiania – odmładzania wyglądu oczu. Jest to zabieg liftingujący opadające powieki górne i tzw. worki pod oczami, które powodują nie tylko starszy i bardziej zmęczony wygląd twarzy, ale czasem ograniczają pole widzenia.
Zabieg polecamy osobom:
Chirurg podczas zabiegu usuwa nadmiar skóry. Zabieg trwa ok. 40 – 60 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym. W przypadku typowej operacji chirurg wykonuje cięcia w przebiegu naturalnych załamków powiek górnych i bezpośrednio pod rzęsami powiek dolnych. Cięcia wychodzą poza kąt oka, ale są zlokalizowane w obrębie naturalnych zmarszczek. Końcowym efektem jest lifting górnej powieki i usunięcie nadmiaru skóry powiek dolnych.
Jednym z najczęstszych powikłań po blefaroplastyce jest niedomykalność powiek. Sytuacje te zdarzają się bardzo rzadko, dzieje się tak w momencie, gdy chirurg usunie zbyt duży płat skóry. Aby zadbać o swój komfort, mieć gwarancję udanego zabiegu należy wybrać odpowiedniego chirurga z wieloletnim doświadczeniem.
Wiele osób odkłada decyzję o blefaroplastyce ze względu na strach przed bólem. W większości przypadków pacjenci praktycznie w ogóle nie odczuwają bólu. Częstym dyskomfortem związanym z zabiegiem jest dość duży obrzęk i siniaki w okolicy oczu. Objawy te nasilają się w pierwszych trzech dobach po zabiegu, następnie stopniowo ustępują. Aby przyspieszyć ten proces można stosować preparaty zawierające wyciąg z arniki, heparynę oraz escynę. Pomocne są również chłodne kompresy.