Jakie są główne podwody dla których ludzie decydują się operację plastyczną uszu (otoplastyka)?
Odstające uszy to defekt kosmetyczny, który choć nie zagraża naszemu zdrowiu – dla wielu osób jest powodem kompleksów i złego samopoczucia. Z nadmiernie odstającymi od czaszki małżowinami usznymi niekomfortowo czują się za równo dorośli, jak i dzieci, które dodatkowo narażone są na kpiny i często stają się obiektem żartów ze strony rówieśników. dla tego idealnym wyjściem jest poddanie się operacji plastycznej, która poprawi estetykę naszego wyglądu.
W jakim wieku najlepiej poddać się operacji uszu?
Jest to zabieg stosunkowo prosty i mało inwazyjny. Można go wykonać za równo u dorosłych jak i u dzieci powyżej 6 roku życia, kiedy to chrząstka osiąga odpowiednią konsystencję i dojrzałość. Trwa ok. 1, 5 do 2 godzin. U osób dorosłych przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, natomiast u dzieci w znieczuleniu ogólnym.
Jaki jest główny cel otoplastyki?
Podstawowym celem zabiegu jest zniwelowanie kąta ustawienia małżowiny usznej względem czaszki pacjenta. W fałdzie skórnym za małżowiną uszną przeprowadza się niewielkie cięcie, a następnie lekarz odpowiednio modeluje chrząstkę ucha. Ranę zamyka się przy pomocy szwów rozpuszczalnych lub nierozpuszczalnych – w przypadku tych drugich usunięcie szwów następuje po zagojeniu się rany, co zazwyczaj ma miejsce 7 – 10 dni po zabiegu. Dzięki swojej lokalizacji blizna pozabiegowa jest niewielka i całkowicie niewidoczna.
Po zabiegu pacjenci mogą od razu udać się do domu, choć w przypadku najmłodszych pacjentów stosuje się zwykle jednodniową hospitalizację. Po operacji może wystąpić ból, opuchlizna, zaczerwienienie oraz osłabienie czucia które ustępują po kilku dniach. Po operacji zakładana jest specjalna opaska uciskowa zabezpieczająca opatrunek, oraz zoperowane ucho przed urazami. Należy również unikać sportów kontaktowych w ciągu kilku tygodni po zabiegu.
operacja uszu warszawa