Sposoby na piękny nos

Ponad 80% Polek pragnie poprawić wygląd swojej twarzy i ciała, a jedną z najczęstszych operacji plastycznych jest korekcja nosa. Prawidłowo wykonany zabieg chirurgiczny to jednak nie tylko poprawa wyglądu, ale również zachowanie wszystkich funkcji części ciała, która jest operowana. Dr n. med., specjalista otorynolaryngolog, Marcin Jadczak opowiada o plastycznym i funkcjonalnym charakterze zabiegu korekcji nosa.

Polskie marzenia o zgrabnym nosie

Polki najchętniej poddałyby się zabiegom poprawiającym wygląd i kondycję skóry, nosa oraz ust. 14% respondentek w wieku 18-29 lat chciałoby zmienić wygląd swojego nosa – wynika z badań TNS OBOP. – Operacja plastyczna narządu węchu jest postrzegana jako jeden z mniej inwazyjnych i poważnych zabiegów. Musimy jednak pamiętać, że dotyczy on niezwykle ważnej części naszego ciała, dlatego tak istotne jest, aby zoperowany nos w stu procentach pełnił swoje funkcje – tłumaczy doktor Marcin Jadczak.

Kiedy „estetyka” nie równa się „funkcjonalność”

Układ oddechowy to skomplikowana sieć połączonych narządów w ludzkim organizmie – korekcja nosa wpływa na stan zatok, jamy ustnej, gardła oraz uszu, oskrzeli i płuc. Bezpieczna i skuteczna operacja nosa opiera się na poprawie wyglądu, przy jednoczesnym zachowaniu i często poprawie pełnej funkcjonalności początkowego odcinka dróg oddechowych. Źle przeprowadzony zabieg, mający na celu jedynie modelowanie nosa, może spowodować wiele efektów ubocznych, takich jak zaburzenia drożności nosa, a co za tym idzie doprowadzić do chrapania, bezdechów sennych, infekcji zatok, uszu i gardła.
Dodatkowo nieprawidłowo zoperowany nos może pogorszyć stan zdrowia astmatyków i przyczynić się do powstania licznych chorób układu oddechowego. Aby uniknąć pooperacyjnych komplikacji, należy zgłosić się na konsultacje i zabieg do laryngologa, biegłego w chirurgii plastycznej, bądź chirurga plastycznego, który specjalizuje się również w tej dziedzinie medycyny. – Wybierając lekarza, musimy kierować się jego wieloletnim zawodowym doświadczeniem oraz zwracać szczególną uwagę na umiejętność przeprowadzania zabiegów estetycznych i funkcjonalnych – podkreśla dr Jadczak.

Źródło: Spaeden.pl