Endoskopowa operacja zatok FESS
Skuteczne leczenie zatok przeprowadzane w MEA Clinic w Warszawie jest wynikiem naszego wieloletniego doświadczenia w tym zakresie, a także wdrożonej najnowocześniejszej metody - zabiegu FESS (funkcjonalna endoskopowa operacja zatok). Co to jest za metoda? Jak się ją przeprowadza? Przygotowanie do zabiegu i zalecenia po operacji dokładnie opisujemy.
Zabieg FESS czyli endoskopia zatok to niezwykle skuteczna metoda zarówno diagnostyczna, jak i chirurgiczna wskazana do stosowania w przypadku ostrego lub przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Tę małoinwazyjną metodę wykorzystujemy jako bezpieczną alternatywę dla leczenia farmakologicznego, również przy stwierdzeniu nieprawidłowości anatomicznych stanowiących przyczynę zmian chorobowych.
CZAS ZABIEGU
60 - 90 min
LICZBA POWTÓRZEŃ
0
CENA
15000 zł
Endoskopia zatok przynosowych - zabieg FESS
Głównym zadaniem endoskopowej operacji zatok jest przywrócenie ich drożności poprzez zabieg usunięcia błony śluzowej dotkniętej zmianami chorobowymi w kompleksie ujściowo-przewodowym z użyciem endoskopów optycznych i mikronarzędzi chirurgicznych.
Dla wielu zgłaszających się do nas osób z Warszawy i okolic, cierpiących na poważne zapalenie zatok przynosowych i towarzyszącym temu odczuciem utraty właściwego powonienia i smaku, endoskopia zatok jest najlepszym, bezpiecznym i szybkim rozwiązaniem zdrowotnych problemów.
Oczywiście, wskazania do przeprowadzenia zabiegu FESS poprzedzone są określonymi badaniami wykonanymi przez naszego laryngologa, który stwierdza taką konieczność oraz badaniem krwi i zabiegami EKG, RTG zatok i tomografii komputerowej nosa i zatok przynosowych, a także prześwietleniem klatki piersiowej. Niezbędna jest także konsultacja z anestezjologiem, który z kolei ustala możliwość zastosowania u danego pacjenta znieczulenia ogólnego.
Kwalifikacja do zabiegu FESS
Aby pacjent został poddany zabiegowi endoskopowej operacji zatok przynosowych, musi przejść wywiad, wziernikowanie nosa i tomografię komputerową.
Ta ostatnia pozwala prawidłowo rozpoznać zmiany chorobowe i ustalić rozległość zabiegu jakim jest endoskopowa operacja zatok. Dzięki tej nowoczesnej metodzie możliwa jest interwencja chirurgiczna już w początkowym stadium procesu zapalnego.
Konieczna jest też konsultacja z anestezjologiem, by wykluczyć przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego. Oprócz tego wykonuje się badania krwi, EKG i prześwietlenie klatki piersiowej.
Operacja nosa FESS- wskazania
Zabieg FESS jest najczęściej przeprowadzany u osób:
- mowy nosowej,
- chorujących na ostre lub przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (z polipami lub bez) – jeśli nieskuteczna okazała się terapia lekami na zatoki,
- z torbielami zatok przynosowych,
- ze skrzywioną przegrodą nosową,
- z ropniakiem zatok,
- z ropnymi zatokami
- z polipami,
- z łagodnymi nowotworami,
- z ciałem obcym w jamie nosa i zatokach przynosowych,
- przy wadach rozwojowych jam nosa i zatok.
Endoskopowe leczenie zatok a przygotowanie do zabiegu
Warunkiem przeprowadzenia operacyjnego leczenia zatok przynosowych, oprócz wyeliminowania przeciwwskazań, jest odpowiednie przygotowanie się pacjenta. Przede wszystkim na 3 dni przed zabiegiem nie powinien zażywać żadnych leków przeciwkrzepliwych z uwagi na możliwość wystąpienia krwawienia zarówno w trakcie przeprowadzanych czynności chirurgicznych, jak i podczas hospitalizacji.
Na co najmniej 6 godzin przed planowaną operacją zatok nie wolno pacjentowi jeść i musi zachować minimum 4-godzinny okres bez spożywania wszelkich płynów.
Przebieg operacji zatok
Jak już mówiliśmy, celem endoskopowej operacji zatok przynosowych jest ich udrożnienie poprzez wytworzenie właściwego dla danego przypadku połączenia pomiędzy jamą nosa i zatokami z zachowaniem zdrowych struktur anatomicznych. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu ogólnym i zgodnie z nowoczesną praktyką lekarską:
- wprowadzenie sondy endoskopu do jamy nosowej – przekazywany na monitor obraz uwidacznia chore tkanki blokujące ujścia,
- wprowadzenie przez otwory nosowe specjalistycznych mikronarzędzi chirurgicznych,
- usunięcie zmienionych chorobowo tkanek błony śluzowej – udrożnienie ujścia,
- założenie tzw. tamponady na okres 48 godzin – szczelne wypełnienie nosa setonem (pasek specjalnej gazy nasączonej parafiną lub gliceryną) w celu zatrzymania krwawienia.
Ten sposób leczenia zatok eliminuje inną, dość inwazyjną metodę operacyjną, wykorzystującą cięcia skórne, a także umożliwia skrócenie czasu hospitalizacji do dwóch dni oraz znaczne ograniczenie bólów pooperacyjnych.
wprowadzenie sondy endoskopu do jamy nosowej – przekazywany na monitor obraz uwidacznia chore tkanki blokujące ujścia,wprowadzenie przez otwory nosowe specjalistycznych mikronarzędzi chirurgicznych.
Zabiegi towarzyszące
Podczas endoskopowej operacji zatok przynosowych często wykonuje się także inne zabiegi takie jak np.:
- operacja przegrody nosowej (septoplastyka) – pozwala uzyskać dobrą pooperacyjną drożność nosa,
- usunięcie migdałka gardłowego – najczęściej u małych pacjentów,
- drenaż ucha środkowego – u osób, które cierpią na współistniejące wysiękowe zapalenie ucha środkowego,
- zmniejszenie małżowin nosowych (konchoplastyka) – poprawia drożność nosa,
- usztywnienie skrzydełek nosa – zalecana jest osobom, które mają wiotkie skrzydełka nosa, zapadające się podczas wdechów.
Zalecenia i obowiązki pooperacyjne
Wykonanie zabiegu FESS wymuszaj odpowiednie zachowania i czynności, do których należy m.in.:
- pozostawać w domu przez okres około 2-3 dni,
- unikać wysiłku fizycznego – możliwy jest on dopiero po upływie miesiąca od wykonania zabiegu,
- unikać gorących i pikantnych potraw oraz napojów, w tym także alkoholowych i z kofeiną,
- zaprzestać palenia tytoniu,
- nieforsownie wydmuchiwać nos,
- unikać długich lotów samolotem,
- nie spać z głową ułożoną wyżej niż tułów,
- unikać ekspozycji na słońcu,
- nie korzystać z solarium i sauny oraz innych miejsc, w których panuje wysoka temperatura,
- przyjmować leki zgodnie ze wskazówkami lekarza.
- Całkowity powrót do zdrowia trwa około 4-6 miesięcy, jednak po około 7 dniach można już powrócić do pracy zawodowej. Na twarzy ani na nosie nie ma żadnych śladów czy blizn pooperacyjnych.
Endoskopowa operacja zatok:
- eliminuje przyczyny powstawania zmian przerostowych w obrębie błony śluzowej – przywraca prawidłową powietrzność zatok przynosowych,
- pozwala oczyścić wszystkie zatoki – szczękowe, czołowe, sitowe i klinowe,
- udrażnia naturalne połączenia zatok z jamą nosową – czyli tzw. kompleksy ujściowo–przewodowe,
- pozwala wyeliminować przyczyny zapalenia zatok przynosowych.
- zabieg wyróżnia zminimalizowanie inwazyjności, bardzo duża precyzja oraz krótki okres rekonwalescencji.
Jak umówić się na konsultacje?
Prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją kliniki pod numerami:
- 538303198
- 698 925 498.
Konsultacje umawiamy wyłącznie telefonicznie.
Nie umawiamy wizyt lekarskich poprzez sms, e-mail, wiadomości prywatne w mediach społecznościowych ani przez zewnętrzne portale.
Dla Pacjentów spoza Warszawy, którzy są zdecydowani na zabieg bez wcześniejszej konsultacji prosimy o przesłanie mailem 4-6 zdjęć twarzy: oba profile, en face i en face z lekkim uśmiechem (aby widoczne były zęby) na adres kontakt@meaclinic.pl
Cena zabiegu zawiera:
-
1 konsultację przedzabiegową
-
zabieg wraz ze znieczuleniem
-
hospitalizacja pozabiegowa
-
zdjęcie szwów
-
2 wizyty kontrolne
Przeciwskazania
- problemy z krzepliwością krwi lub stosowanie leków rozrzedzających krew
- ciąża i okres laktacji
- stany zapalne i infekcje
- aktywna opryszczka
- nieuregulowane nadciśneinie
- antybiotykoterapia (należy odczekać 2 tygodnie)