Chrapanie to uciążliwa i krępująca dolegliwość występująca w czasie snu, która dotyczy zarówno osób starszych jak i młodych. Najprościej mówiąc przyczyną chrapania jest utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co powoduje drgania ścian gardła.

Chrapanie, którego przyczyna są wady anatomiczne, można usunąć chirurgicznie –  w warunkach ambulatoryjnych lub w ramach ” chirurgii jednego dnia”. W zależności od tego, co jest przyczyną , aby wyeliminować chrapanie należy:

  • dokonać korekty skrzywionej przegrody nosowej,
  • wyciąć przerośnięte migdałki,
  • usunąć polipy,
  • zmniejszyć podniebienie.

U chrapaczy, u których podniebienie miękkie i języczek są szczególnie wydłużone można wykonać plastykę podniebienia. Polega to na skróceniu łuków podniebiennych i języczka. Przez co w gardle jest więcej miejsca, a podniebienie jest sztywniejsze. Plastykę podniebienia wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Czasami jednak wykonanie plastyki podniebienia w znieczuleniu miejscowym może być niemożliwe u pacjentów z bardzo nasilonym odruchem wymiotnym. Zabieg ten można wykonać również w znieczuleniu ogólnym. Wówczas zakres resekcji podniebienia i języczka może być większy.