Czas zabiegu

1-2h

Liczba powtórzeń

według zaleceń

Cena

22000 zł

Opis

zwężanie nosa
Rhinoplastyka jest działem chirurgii plastycznej ukierunkowaną na efektywną i wizualną poprawę wyglądu nosa. To właśnie względy estetyczne są najważniejszym czynnikiem, głównie dla kobiet, wpływającym na podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu plastycznego, w czym zabiegu jakim jest operacja czubka nosa.

W niewielkim stopniu przyczyną chirurgicznej korekty są dysfunkcje oddechowe związane np. z krzywą przegrodą. Jednak nie zawsze wygląd narządu powonienia wymaga kompleksowej odnowy, ponieważ swoistego rodzaju defektem, najczęściej występującym, jest opadający bądź podniesiony czubek nosa, a więc w tym przypadku dochodzi do zabiegu korygującego część chrzęstną. Tak więc korekta części chrzęstnej nosa pozwala nie tylko poprawić wygląd, ale również podnieść komfort życia.

Zamów

Korekta czubka nosa – przeciwwskazania

Wykonanie zabiegu korekty czubka nosa poprzedza proces kwalifikacyjny. Jednym z elementów tego procesu jest określone przeciwwskazanie. Jak każda operacja ingerująca w nasze ciało, tak i ten zabieg objęty jest różnymi przeciwwskazaniami. Do nich możemy zakwalifikować między innymi:

 • obecność ropnego zapalenia zatok,
 • nadciśnienie tętnicze – nieleczone, bądź nieprawidłowo leczone,
 • stany zapalne w obrębie twarzoczaszki,
 • niedokrwistość (anemia) – zespół objawów chorobowych z niższym od normy poziomem hemoglobiny oraz wskaźnika hematokrytowego, a także z mniejszą liczbą erytrocytów (czerwonych krwinek),
 • dziedziczne choroby zatorowo-zakrzepowe,
 • cukrzyca – w zależności od jej charakteru korekty czubka nosa mogą być przeprowadzane.

Operacja czubka nosa a dodatkowe badania

Konieczne jest także wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Najczęściej zalecamy wykonanie badań dotyczących:

 • grupy krwi i morfologii,
 • poziomu cukru we krwi,
 • poziomu wskaźników krzepliwości krwi – APTT, INR,
 • obecności we krwi antygenów HBS (HbsAg) – występowanie wirusa HBV oznacza wirusowe zapalenie wątroby typu B,
 • obecności we krwi przeciwciał Anty-HCV – stwierdzone występowanie oznacza wirusowe zakażenie żółtaczką typu C,
 • obecności we krwi wirusa HIV.

Wszelkie konsultacje prowadzone są przez naszych specjalistów, a spełnienie powyższych zaleceń powoduje określone decyzje dopuszczające, bądź nie do zabiegu.

Na czym polega korekta czubka nosa?

zwężanie nosa
To prawda, że korekta czubka nosa jest niezwykle popularną operacją plastyczną twarzy, ale też należy do wyjątkowo skomplikowanych zabiegów. Poddać się im może wyłącznie osoba z zakończonym rozwojem nosa. Zazwyczaj w naszej warszawskiej MEA Clinic wykonujemy operacje przekształcenia ustawień oraz wielkości chrząstek skrzydełkowych.

Nierzadkie są przypadki korekty czubka nosa podyktowane planowanym skróceniem przegrody z kolcem nosowym przednim włącznie. W zależności od zaistniałych deformacji wykonujemy dedykowane zabiegi korygujące funkcjonujące w ramach chirurgii plastycznej tj. rhinoplastyki:

 • usunięcie środkowej części chrząstek skrzydełkowych – celem przeprowadzanych przez nas operacji jest obniżenie wysokości zbyt zadartego czubka nosa,
 • zszycie dwóch chrząstek skrzydełkowych – wykonując ten zabieg, podnosimy czubek nosa na właściwą dla kształtu twarzy wysokość,
 • zwężenie szerokich nozdrzy – w tym przypadku usuwamy boczną część skrzydełek nosa,
 • modelowanie zbyt wypukłych nozdrzy – wykonujemy niewielkie wycięcia chrząstek, a następnie zszywamy je tak, by uzyskać zaplanowany kształt nosa.

Każda operacja związana z korektą czubka nosa jest procesem chirurgicznym dość skomplikowanym, o czym już mówiliśmy, a przy tym złożonym. Należy także zdawać sobie sprawę, że na pierwsze efekty musimy czekać około 6 miesięcy, co z pewnością dla pacjenta nie jest komfortowe.

Jednak warte w pewnym sensie poświęcenia, gdy po całkowitym utwardzeniu struktur chrzęstno-kostnych uzyskamy nie tylko efektowną wizualizację twarzy, ale również pełny komfort psychiczny. I nie ma w tym nic dziwnego, skoro dzięki wykonanej przez nas korekty czubka nosa eliminujemy przyczynę kompleksów, nierzadko mających wpływ na nasze zachowania w sferze osobistej i zawodowej.

Korekta części chrzęstnej nosa – przebieg zabiegu korekcji nosa chrzęstnego/czubka nosa

Korekcja plastyczna czubka nosa zazwyczaj trwa 1-1,5 godziny i przeprowadzana jest w znieczuleniu. Pacjent układany jest w odpowiedniej pozycji i znieczulany przez anestezjologa (czuwającego nad jego stanem podczas całego zabiegu). Następnie chirurg plastyk dokonuje plastyki w przedsionku nosa tzw. techniką zamkniętą. Cięcia prowadzone są wewnątrz – lekarz modeluje chrząstkę stanowiącą rusztowanie czubka nosa. Może w ten sposób skorygować takie deformacje jak:

 • nadmiernie opadający czubek nosa – podniesienie polega na zszyciu dwóch chrząstek skrzydłowych,
 • obniżenie wysokości czubka nosa – usuwa się środkową część chrząstek skrzydełkowych nosa,
 • uzupełnienie brakujących fragmentów chrząstek czubka nosa za pomocą usuniętych chrząstek skrzydełkowych,
 • zbyt szeroki czubek nosa – usuwa się boczną część chrząstki skrzydełek nosa
 • zbyt wypukłe nozdrza – wycina się niewielką ilość chrząstek i później je zszywa, odpowiednio modelując nos.

Powstałe rany zszywa się szwami wchłanianymi – nie ma potrzeby ich zdejmowania. Wewnątrz nosa umieszcza się tzw. setony, czyli natłuszczone tasiemki, których zadaniem jest uciskanie na uszkodzone naczynia i podpieranie szkieletu chrzęstno-kostnego nosa. Usuwa się je z reguły po tygodniu, a opatrunek – po 10 dniach. Nos jest obrzęknięty, a pod oczami pojawiają się krwiaki i siniaki, które znikają po. 3 tygodniach. Ogólny czas gojenia wynosi ok. 3 miesięcy, a ostateczny kształt nosa uzyskuje się najwcześniej po pół roku. Główną zaletą techniki zamkniętej jest to, że nie pozostają po niej żadne blizny pooperacyjne.

Rekonwalescencja po korekcie czubka nosa

Tuż po wykonaniu określonego zabiegu, w środku nosa zakładamy specjalną tamponadę (szczelne wypełnienie narządu setonem – pasek gazy nasączany parafiną lub gliceryną) w celu zatrzymania krwawienia oraz zewnętrzny opatrunek gipsowy unieruchamiający. Po trzech lub czterech dniach usuwamy tamponadę i zmieniamy opatrunek.

Co istotne, na co zwracamy szczególną uwagę, by rozwiać ewentualne obawy, w pierwszych dniach po korekcie możliwe jest pojawienie się na twarzy obrzęków, zwłaszcza w pobliżu powiek. Z czasem ustępują, choć niewielkie, miejscowe wystąpienia mogą się jeszcze utrzymywać około miesiąca. Również zjawisko tzw. zatkanego nosa (jest to tylko wrażenie) może nam towarzyszyć przez dłuższy okres. Jest to efekt obrzęku błony śluzowej.

Unormowany tryb życia i zapewnienie sobie komfortowego wypoczynku to nasze zalecenia na pierwsze kilka dni po zabiegu. Unikajmy również, przynajmniej przez miesiąc, zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Nie powinniśmy korzystać z sauny i solarium. Przez około trzy tygodnie nie nośmy okularów. Postarajmy się także, jak najrzadziej dotykać nosa, czy też wycierać go zbyt mocno. Musimy zdawać sobie sprawę, że powodzenie podjętego przez nas zabiegu korekty, w dużej mierze zależy od ścisłego stosowania się do zaleceń pooperacyjnych.

Operacja czubka nosa – możliwe powikłania

W zasadzie do powikłań po operacji korekty czubka nosa dochodzi bardzo rzadko, ale uczulamy na następujące objawy:

 • dłuższe niż zakładane wystąpienie obrzęków,
 • trudności z oddychaniem,
 • utrata powonienia,
 • zniekształcenia pozabiegowe czubka nosa, w tym haczykowatość oraz wytworzenie się bruzd i brak tzw. ciągłości jego szkieletu,
 • wyraźne skrócenie nosa – zbyt duża resekcja chrząstek skrzydłowych,
 • zniekształcenia nosa spowodowane zbyt dużym wycięciem chrząstek.

Z naszej strony zapewniamy nie tylko profesjonalne i w pełni bezpieczne wykonanie korekty czubka nosa, ale także możliwość zapoznania się z przebiegiem zabiegu chirurgicznego, przeciwwskazaniami, zaleceniami pooperacyjnymi i ewentualnymi powikłaniami. W dużym stopniu pozwala to na podjęcie samodzielnej decyzji o wykonaniu rhinoplastyki.

Zwężanie nosa – najczęściej zadawane pytania

Czy zabieg korekcji nosa chrzęstnego jest refundowany przez NFZ?
Korekta nosa chrzęstnego przeprowadzana jest zazwyczaj ze względów czysto estetycznych, gdy pacjent chce poprawić swój wygląd, a co za tym idzie, zwiększyć zadowolenie z własnego ciała. W tej sytuacji musi się liczyć z tym, że sam pokrywa koszty zabiegu. Refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia jest możliwa tylko w przypadku wad wrodzonych nosa lub tych, które są efektem urazu i wpływają na funkcję oddechową nosa. Trzeba się jednak liczyć z długim okresem oczekiwania na swoją kolej w ramach kontraktu z NFZ.

Czy każdy może poddać się zabiegowi korekcji nosa chrzęstnego?
Niestety nie ze względu na takie przeciwwskazania jak zaburzenia w układzie krzepnięcia krwi, cukrzyca, niedokrwistość, przewlekłe zapalenie zatok oraz nieuregulowane nadciśnienie tętnicze. Oprócz tego, jeśli wyniki badań laboratoryjnych będą nieprawidłowe albo okaże się, że są przeciwwskazania do znieczulenia, lekarz również nie wykona zabiegu korekty nosa chrzęstnego.

Czy efekt korekcji nosa chrzęstnego jest trwały?
Zdecydowana ilość zabiegów korekcji nosa chrzęstnego/czubka nosa, przeprowadzanych przez doświadczonych lekarzy, wiąże się z dużą trwałością i niskim ryzykiem powikłań. Rzadko, ale jednak zdarza się, że pooperacyjny efekt nie jest taki, jak zakładano lub nie spełnia oczekiwań pacjenta. Wówczas pojawia się konieczność ponownej operacji. Ma to miejsce bardzo rzadko, a najczęstszym powodem są właśnie niezadowolenie samego pacjenta z osiągniętego efektu lub zaburzenia dotyczące drożności nosa.
Przyjmuje się też, że dolna granica wieku, w której można przeprowadzić zabieg korygujący część chrzęstną nosa, wynosi 18 lat dla kobiet i mężczyzn. Przy kwalifikacji pacjentów znaczenie ma na pewno to, czy nos jest w pełni ukształtowany, czyli zakończył się jego wzrost i rozwój. Nie ma za to jednej górnej granicy wieku, w jakim przeprowadza się zabieg.

Czy operacja nosa chrzęstnego jest bolesna i pozostają po niej blizny?
Korektę plastyczną nosa chrzęstnego przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (najczęściej) lub ogólnym, a na sali operacyjnej obecny jest lekarz anestezjolog, który czuwa nad stanem pacjenta. Zabieg jest więc w pełni bezbolesny, a po nim większość pacjentów nie skarży się na dolegliwości bólowe. Jeśli wystąpią, można je złagodzić za pomocą środków przeciwbólowych. Jeśli natomiast chodzi o blizny, to nie pozostają żadne z tego względu, że operacja nosa chrzęstnego przeprowadzana jest z dostępu zamkniętego, czyli cięcia wykonywane są wewnątrz nosa.

Czy operacja nosa chrzęstnego może się nie udać?
Operacje plastyczne to skomplikowane zabiegi, jednak w większości przypadków operacja nosa chrzęstnego nie wymaga kolejnego zabiegu. Jeśli pacjent nie jest zadowolony z osiągniętego efektu lub zdarzą się powikłania, to wówczas podejmuje się wtórną rhinoplastykę. Lekarz może jednak odmówić przeprowadzenia operacji, jeśli oczekiwania pacjenta będą technicznie niemożliwe do wykonania. Kolejny zabieg można przeprowadzić minimum po roku od pierwszego. Część małych niedoskonałości można jeszcze skorygować przez wstrzyknięcie kwasu hialuronowego.

Rodzaj znieczulenia przy plastyce korekcyjnej czubka nosa
Zabieg korekcji czubka nosa przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (zazwyczaj w przypadku całkowitej korekcji nosa, która obejmuje także ingerencję w część kostną). Ostateczną wersję ustala się z pacjentem przed zabiegiem. Przy całej procedurze chirurgicznej obecny jest anestezjolog.

Jak uniknąć powikłań?
Po każdym zabiegu pacjent otrzymuje wytyczne, dzięki którym okres rekonwalescencji będzie przebiegał łagodnie. Zastosowanie się do nich pozwoli uniknąć powikłań. Warto to mieć na uwadze, ponieważ część z nich może wymagać powtórnej operacji. Pacjent powinien odpoczywać i prowadzić spokojny tryb życia. Zalecany jest wypoczynek w pozycji leżącej, spanie na wznak oraz stosowanie poduszki, aby głowa była wyżej uniesiona.
Czubek nosa powinien być chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi specjalnym gipsowym opatrunkiem. Ma on usztywniać nos i zapobiegać uszkodzeniom. Przez pierwsze miesiące unikać trzeba także nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie powinno się także dotykać często czubka nosa oraz intensywnie go wycierać. Powstały pooperacyjnie obrzęk, można zmniejszyć okładami z rumianku. Warto zwrócić uwagę również na menu, czyli unikać gorących, twardych czy ostrych potraw, które mogłyby doprowadzić do krwawienia z nosa.

Nasz gabinet

MEA Clinic

ul. Burakowska 16 LU 2
01-066
Warszawa,
Polska

kom: +48 698 925 498

Godziny otwarcia:

Pn – Pt: 10:00 – 20:00

Sob – Nd: nieczynne

Napisz do nas

Sprawdź również

Korekta i plastyka nosa