Korekta czubka nosa -
zwężanie nosa -
korekta części chrzęstnej nosa
Rhinoplastyka jest działem chirurgii plastycznej ukierunkowaną na efektywną i wizualną poprawę wyglądu nosa. To właśnie względy estetyczne są najważniejszym czynnikiem, głównie dla kobiet, wpływającym na podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu plastycznego, w czym zabiegu jakim jest operacja czubka nosa.
W niewielkim stopniu przyczyną chirurgicznej korekty są dysfunkcje oddechowe związane np. z krzywą przegrodą. Jednak nie zawsze wygląd narządu powonienia wymaga kompleksowej odnowy, ponieważ swoistego rodzaju defektem, najczęściej występującym, jest opadający bądź podniesiony czubek nosa, a więc w tym przypadku dochodzi do zabiegu korygującego część chrzęstną. Tak więc korekta części chrzęstnej nosa pozwala nie tylko poprawić wygląd, ale również podnieść komfort życia.
CZAS ZABIEGU
90- 160 min
LICZBA POWTÓRZEŃ
0
CENA
27000 zł
Na czym polega operacja czubka nosa?
Korekcja plastyczna czubka nosa zazwyczaj trwa 1-1,5 godziny i przeprowadzana jest w znieczuleniu. Pacjent układany jest w odpowiedniej pozycji i znieczulany przez anestezjologa (czuwającego nad jego stanem podczas całego zabiegu). Następnie chirurg plastyk dokonuje plastyki w przedsionku nosa tzw. techniką zamkniętą. Cięcia prowadzone są wewnątrz – lekarz modeluje chrząstkę stanowiącą rusztowanie czubka nosa. Może w ten sposób skorygować takie deformacje jak:
- nadmiernie opadający czubek nosa – podniesienie polega na zszyciu dwóch chrząstek skrzydłowych,
- obniżenie wysokości czubka nosa – usuwa się środkową część chrząstek skrzydełkowych nosa,
- uzupełnienie brakujących fragmentów chrząstek czubka nosa za pomocą usuniętych chrząstek skrzydełkowych,
- zbyt szeroki czubek nosa – usuwa się boczną część chrząstki skrzydełek nosa
- zbyt wypukłe nozdrza – wycina się niewielką ilość chrząstek i później je zszywa, odpowiednio modelując nos.
Powstałe rany zszywa się szwami wchłanianymi – nie ma potrzeby ich zdejmowania. Wewnątrz nosa umieszcza się tzw. setony, czyli natłuszczone tasiemki, których zadaniem jest uciskanie na uszkodzone naczynia i podpieranie szkieletu chrzęstno-kostnego nosa. Usuwa się je z reguły po tygodniu, a opatrunek – po 10 dniach. Nos jest obrzęknięty, a pod oczami pojawiają się krwiaki i siniaki, które znikają po. 3 tygodniach. Ogólny czas gojenia wynosi ok. 3 miesięcy, a ostateczny kształt nosa uzyskuje się najwcześniej po pół roku. Główną zaletą techniki zamkniętej jest to, że nie pozostają po niej żadne blizny pooperacyjne.
Korekta czubka nosa, korkta części chrzęstnej nosa - rekonwalescencja
Tuż po wykonaniu określonego zabiegu, w środku nosa zakładamy specjalną tamponadę (szczelne wypełnienie narządu setonem – pasek gazy nasączany parafiną lub gliceryną) w celu zatrzymania krwawienia oraz zewnętrzny opatrunek gipsowy unieruchamiający. Po trzech lub czterech dniach usuwamy tamponadę i zmieniamy opatrunek.
Co istotne, na co zwracamy szczególną uwagę, by rozwiać ewentualne obawy, w pierwszych dniach po korekcie możliwe jest pojawienie się na twarzy obrzęków, zwłaszcza w pobliżu powiek. Z czasem ustępują, choć niewielkie, miejscowe wystąpienia mogą się jeszcze utrzymywać około miesiąca. Również zjawisko tzw. zatkanego nosa (jest to tylko wrażenie) może nam towarzyszyć przez dłuższy okres. Jest to efekt obrzęku błony śluzowej.
Unormowany tryb życia i zapewnienie sobie komfortowego wypoczynku to nasze zalecenia na pierwsze kilka dni po zabiegu. Unikajmy również, przynajmniej przez miesiąc, zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Nie powinniśmy korzystać z sauny i solarium. Przez około trzy tygodnie nie nośmy okularów. Postarajmy się także, jak najrzadziej dotykać nosa, czy też wycierać go zbyt mocno. Musimy zdawać sobie sprawę, że powodzenie podjętego przez nas zabiegu korekty, w dużej mierze zależy od ścisłego stosowania się do zaleceń pooperacyjnych.
Korekta czubka nosa - na czym polega zabieg?
To prawda, że korekta czubka nosa jest niezwykle popularną operacją twarzy, ale też należy do wyjątkowo skomplikowanych zabiegów. Poddać się im może wyłącznie osoba z zakończonym rozwojem nosa. Zazwyczaj w naszej warszawskiej MEA Clinic wykonujemy operacje przekształcenia ustawień oraz wielkości chrząstek skrzydełkowych.
Nierzadkie są przypadki korekty czubka nosa podyktowane planowanym skróceniem przegrody z kolcem nosowym przednim włącznie. W zależności od zaistniałych deformacji wykonujemy dedykowane zabiegi korygujące funkcjonujące w ramach rhinoplastyki:
- usunięcie środkowej części chrząstek skrzydełkowych – celem przeprowadzanych przez nas operacji jest obniżenie wysokości zbyt zadartego czubka nosa,
- zszycie dwóch chrząstek skrzydełkowych – wykonując ten zabieg, podnosimy czubek nosa na właściwą dla kształtu twarzy wysokość,
- zwężenie szerokich nozdrzy – w tym przypadku usuwamy boczną część skrzydełek nosa,
- modelowanie zbyt wypukłych nozdrzy – wykonujemy niewielkie wycięcia chrząstek, a następnie zszywamy je tak, by uzyskać zaplanowany kształt nosa.
Każda operacja związana z korektą czubka nosa jest procesem chirurgicznym dość skomplikowanym, o czym już mówiliśmy, a przy tym złożonym. Należy także zdawać sobie sprawę, że na pierwsze efekty musimy czekać około 6 miesięcy, co z pewnością dla pacjenta nie jest komfortowe.
Jednak warte w pewnym sensie poświęcenia, gdy po całkowitym utwardzeniu struktur chrzęstno-kostnych uzyskamy nie tylko efektowną wizualizację twarzy, ale również pełny komfort psychiczny. I nie ma w tym nic dziwnego, skoro dzięki wykonanej przez nas korekty czubka nosa eliminujemy przyczynę kompleksów, nierzadko mających wpływ na nasze zachowania w sferze osobistej i zawodowej.
Częste pytania:
Czy zabieg korekcji nosa chrzęstnego jest refundowany przez NFZ?
Korekta nosa chrzęstnego przeprowadzana jest zazwyczaj ze względów czysto estetycznych, gdy pacjent chce poprawić swój wygląd, a co za tym idzie, zwiększyć zadowolenie z własnego ciała. W tej sytuacji musi się liczyć z tym, że sam pokrywa koszty zabiegu. Refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia jest możliwa tylko w przypadku wad wrodzonych nosa lub tych, które są efektem urazu i wpływają na funkcję oddechową nosa. Trzeba się jednak liczyć z długim okresem oczekiwania na swoją kolej w ramach kontraktu z NFZ. MEA Clinic nie współpracuje z NFZ i wszystkie zabiegi w warszawskiej klinice odbywają się odpłatnie.
Czy każdy może poddać się zabiegowi korekcji nosa chrzęstnego?
Niestety nie ze względu na takie przeciwwskazania jak zaburzenia w układzie krzepnięcia krwi, cukrzyca, niedokrwistość, przewlekłe zapalenie zatok oraz nieuregulowane nadciśnienie tętnicze. Oprócz tego, jeśli wyniki badań laboratoryjnych będą nieprawidłowe albo okaże się, że są przeciwwskazania do znieczulenia, lekarz również nie wykona zabiegu korekty nosa chrzęstnego.
Czy efekt korekcji nosa chrzęstnego jest trwały?
Zdecydowana ilość zabiegów korekcji nosa chrzęstnego/czubka nosa, przeprowadzanych przez doświadczonych lekarzy, wiąże się z dużą trwałością i niskim ryzykiem powikłań. Rzadko, ale jednak zdarza się, że pooperacyjny efekt nie jest taki, jak zakładano lub nie spełnia oczekiwań pacjenta. Wówczas pojawia się konieczność ponownej operacji. Ma to miejsce bardzo rzadko, a najczęstszym powodem są właśnie niezadowolenie samego pacjenta z osiągniętego efektu lub zaburzenia dotyczące drożności nosa.
Przyjmuje się też, że dolna granica wieku, w której można przeprowadzić zabieg korygujący część chrzęstną nosa, wynosi 18 lat dla kobiet i mężczyzn. Przy kwalifikacji pacjentów znaczenie ma na pewno to, czy nos jest w pełni ukształtowany, czyli zakończył się jego wzrost i rozwój. Nie ma za to jednej górnej granicy wieku, w jakim przeprowadza się zabieg.
Czy operacja nosa chrzęstnego jest bolesna i pozostają po niej blizny?
Korektę plastyczną nosa chrzęstnego przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (najczęściej) lub ogólnym, a na sali operacyjnej obecny jest lekarz anestezjolog, który czuwa nad stanem pacjenta. Zabieg jest więc w pełni bezbolesny, a po nim większość pacjentów nie skarży się na dolegliwości bólowe. Jeśli wystąpią, można je złagodzić za pomocą środków przeciwbólowych. Jeśli natomiast chodzi o blizny, to nie pozostają żadne z tego względu, że operacja nosa chrzęstnego przeprowadzana jest z dostępu zamkniętego, czyli cięcia wykonywane są wewnątrz nosa.
Czy operacja nosa chrzęstnego może się nie udać?
Operacje plastyczne to skomplikowane zabiegi, jednak w większości przypadków operacja nosa chrzęstnego nie wymaga kolejnego zabiegu. Jeśli pacjent nie jest zadowolony z osiągniętego efektu lub zdarzą się powikłania, to wówczas podejmuje się wtórną rhinoplastykę. Lekarz może jednak odmówić przeprowadzenia operacji, jeśli oczekiwania pacjenta będą technicznie niemożliwe do wykonania. Kolejny zabieg można przeprowadzić minimum po roku od pierwszego. Część małych niedoskonałości można jeszcze skorygować przez wstrzyknięcie kwasu hialuronowego.
Rodzaj znieczulenia przy plastyce korekcyjnej czubka nosa
Zabieg korekcji czubka nosa przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (zazwyczaj w przypadku całkowitej korekcji nosa, która obejmuje także ingerencję w część kostną). Ostateczną wersję ustala się z pacjentem przed zabiegiem. Przy całej procedurze chirurgicznej obecny jest anestezjolog.
Jak uniknąć powikłań?
Po każdym zabiegu pacjent otrzymuje wytyczne, dzięki którym okres rekonwalescencji będzie przebiegał łagodnie. Zastosowanie się do nich pozwoli uniknąć powikłań. Warto to mieć na uwadze, ponieważ część z nich może wymagać powtórnej operacji. Pacjent powinien odpoczywać i prowadzić spokojny tryb życia. Zalecany jest wypoczynek w pozycji leżącej, spanie na wznak oraz stosowanie poduszki, aby głowa była wyżej uniesiona.
Czubek nosa powinien być chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi specjalnym gipsowym opatrunkiem. Ma on usztywniać nos i zapobiegać uszkodzeniom. Przez pierwsze miesiące unikać trzeba także nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie powinno się także dotykać często czubka nosa oraz intensywnie go wycierać. Powstały pooperacyjnie obrzęk, można zmniejszyć okładami z rumianku. Warto zwrócić uwagę również na menu, czyli unikać gorących, twardych czy ostrych potraw, które mogłyby doprowadzić do krwawienia z nosa.
Zalecenia i obowiązki pooperacyjne
Wykonanie zabiegu na przegrodzie nosa to jedno, ponieważ równie istotne jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych. Niestety towarzyszący ból, związany z uciążliwymi opatrunkami musimy przecierpieć. Z kolei wspomniane wcześniej płytki usztywniające wymuszają odpowiednie zachowania i czynności, do których należy m.in.:
- aplikacja zimnych okładów,
- nie wolno wydmuchiwać nosa co najmniej tydzień od dnia operacji,
- należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów lub wysiłku,
- głowa powinna być powyżej ciała, w pozycji półleżącej lub siedzącej,.
- układanie się podczas snu z głową uniesioną (szybciej schodzi opuchlizna),
- szczególna dbałość o wyeliminowanie wszelkich czynników sprzyjających infekcjom,
- zapewnienie stałego i właściwego nawilżenia wnętrza nosa kroplami i maściami o tłustej konsystencji,
- unikanie unoszenia rąk do góry,
- kichanie z otwartymi ustami (eliminujemy w ten sposób destrukcyjną zmianę ciśnienia),
- ograniczenie aktywności fizycznej (przynajmniej na okres kilku tygodni),
- unikanie pomieszczeń o większym zapyleniu (warsztaty, stolarnie itp.), a także zadymionych (dym nikotynowy),
- wyeliminowanie na jakiś czas gorących kąpieli i pobytów w saunie.
Każdy zabieg z zakresu chirurgii pozostawia po sobie delikatną bliznę. Warto pamiętać aby przez pierwszy miesiąc po zabiegu odpowiednio dbać o miejsce nacięcia.
Do momentu zdjęcia szwów i wygojenia się rany pacjent nie powinien dotykać blizny.
Po upływie około 2 tygodni warto stosować silikonowe preparaty niwelujące powstawanie zrostów np. Cell Fushion C Expert Intensive Post A.D.
Przez 2 tygodnie po zabiegu jakim jest prostowanie przegrody nosowej obowiązuje bezwzględny zakaz palenia, natomiast przez 6 tygodni po zabiegu nie wolno się opalać.
Niezależnie od rodzaju wykonywanej operacji zawsze istnieje ryzyko wystąpienia różnorodnych powikłań, choć w przypadku rhinoplastyki jest to nadzwyczaj rzadkie.
Jeśli już, to dotyczy to przede wszystkim:
- bólu głowy i gorączki powyżej 38,3°C
- krwawienia, przy czym nie trwa to dłużej niż kilka dni,
- wymioty,
- perforacja przegrody nosowej (utworzenie się otworu na jej powierzchni),
- blizny,
- przebarwienia narządu,
- zaburzenie zmysłu węchu, a nawet utrata powonienia (krótkotrwała),
- alergia spowodowana środkami farmakologicznymi,
- nieprawidłowy kształt nosa (wymaga wykonania kolejnej korekty).
Jak umówić się na konsultacje?
Prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją kliniki pod numerami:
- 538303198
- 698 925 498.
Konsultacje umawiamy wyłącznie telefonicznie.
Nie umawiamy wizyt lekarskich poprzez sms, e-mail, wiadomości prywatne w mediach społecznościowych ani przez zewnętrzne portale.
Dla Pacjentów spoza Warszawy, którzy są zdecydowani na zabieg bez wcześniejszej konsultacji prosimy o przesłanie mailem 4-6 zdjęć twarzy: oba profile, en face i en face z lekkim uśmiechem (aby widoczne były zęby) na adres kontakt@meaclinic.pl
Niezbędne badania:
- potwierdzona grupy krwi,
- morfologii,
- poziomu cukru we krwi,
- poziom bilirubiny,
- mocznik,
- kreatynina,
- elektrolity (Na, K)
- poziomu wskaźników krzepliwości krwi – APTT, INR,
- obecności we krwi antygenów HBS (HbsAg) i przeciwciała HBS
- obecności we krwi przeciwciał Anty-HCV – stwierdzone występowanie oznacza wirusowe zakażenie żółtaczką typu C,
- obecności we krwi wirusa HIV.
Cena zabiegu zawiera:
-
1 konsultację przedzabiegową
-
zabieg wraz ze znieczuleniem
-
hospitalizacja pozabiegowa
-
zdjęcie szwów
-
2 wizyty kontrolne
Przeciwskazania
- problemy z krzepliwością krwi lub stosowanie leków rozrzedzających krew
- ciąża i okres laktacji
- stany zapalne i infekcje
- aktywna opryszczka
- antybiotykoterapia (należy odczekać 2 tygodnie)
- obecność ropnego zapalenia zatok,
- nadciśnienie tętnicze – nieleczone, bądź nieprawidłowo leczone,
- stany zapalne w obrębie twarzoczaszki,
- niedokrwistość (anemia) – zespół objawów chorobowych z niższym od normy poziomem hemoglobiny oraz wskaźnika hematokrytowego, a także z mniejszą liczbą erytrocytów (czerwonych krwinek),
- dziedziczne choroby zatorowo-zakrzepowe,
- cukrzyca – w zależności od jej charakteru korekty czubka nosa mogą być przeprowadzane.