Co warto wiedzieć o operacji nosa? Fakty i mity…

Marzysz o operacji plastycznej nosa, ale boisz się efektów zabiegu? Obawiasz się co pomyślą o Tobie inni? A może martwisz się, że efekt końcowy nie będzie Cię satysfakcjonował? Czy może najzwyczajniej w świecie boisz się bólu?

Na chociaż jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś „tak”? Ten artykuł jest skierowany właśnie do Ciebie.

Wygląd zewnętrzny jest bardzo istotnym elementem naszego codziennego życia. Początki makijażu, podkreślenie wyrazistości swojej twarzy miały miejsce już w czasach starożytnych. Można powiedzieć, że w tej kwestii na przestrzeni tysięcy lat nie zmieniło się praktycznie nic. Wygląd zewnętrzny odgrywa ogromną rolę w relacjach międzyludzkich. Osoby, które akceptują siebie są na ogół pozytywnie nastawione do otoczenia, łatwiej nawiązują nowe znajomości oraz czują się pewniej na rynku pracy. W przypadku braku samoakceptacji, często pojawiają się problemy izolacji od otoczenia, trudności ze znalezieniem pracy, czy partnerki lub partnera. Co zrobić, gdy przyczyną kompleksów jest środkowa część naszej twarzy, której nie da się w żaden sposób zasłonić, ani usunąć – NOS?

Nos jest niezwykle istotną częścią ludzkiego ciała. Dzięki niemu oddychamy, odczuwamy zapach a nawet smak (węch jest odpowiedzialny za poczucie smaku w około 70-80%, reszta to kubki smakowe znajdujące się na języku). Nos spełnia jeszcze jedną niezwykle ważną funkcję- wizualną, jest odpowiedzialny za charakterystykę wyglądu naszej twarzy. Czasami minimalna różnica potrafi całkowicie zmienić nasz wygląd.  Łagodny nos sprawia, że wyglądamy młodziej, duży nos lub jego ostre zakończenie może postarzać, a garb może nie tylko psuć efekt wizualny, ale także zaburzać pole widzenia. Nos po urazie lub z wrodzonym defektem może uniemożliwiać prawidłowe oddychanie, przez co pojawiają się nawracające infekcje. Przyczyny dla których ludzie decydują się na operacje plastyczne nosa jest wiele, tak samo jak wiele jest obaw przed wykonaniem tego zabiegu.

 

Główne wskazania do operacji plastycznej nosa:

– nieproporcjonalnie duży nos

– garb

– zbyt duża końcówka nosa lub tak zwana „kulka”

– nierówności na mostku nosa

– opadająca końcówka nosa

– za długi lub za szeroki nos

– krzywa przegroda nosowa

 

 

Jakie są główne obawy przed podjęciem decyzji o operacji nosa?

 

  1. Boję się, że wybudzę się podczas operacji lub boję się, że nie wybudzę się z narkozy.

W internecie można znaleźć mnóstwo historii o tym, jak ktoś  obudził się w trakcie operacji lub jeszcze dużo gorszych o tym, jak ktoś zmarł w wyniku zbyt dużej ilości środka znieczulającego. Oczywiście większość tych historii, to mity.

Przed samą operacją anestezjolog przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, aby dobrać odpowiedni preparat oraz ilość środka znieczulającego. Do wykonania operacji plastycznej nosa dopuszczane są tylko osoby, które są zupełnie zdrowe. Przed operacją niezbędne jest wykonanie szczegółowych badań krwi, EKG serca oraz RTG klatki piersiowej. Jeśli cokolwiek wskazuje na to, że pacjent może być chory operacja zostaje odwołana. Powyższe procedury sprawiają, że każdy, kto decyduje się na zabieg może czuć się bezpiecznie.

 

  1. Boję się, że nie będę zadowolony z efektu końcowego/ martwię się, że nie zaakceptuję swojego nowego wyglądu.

Dużo osób obawia się, że efekt operacji nie będzie taki, jaki sobie wymarzyli. Chodzi tu nie tylko o to, czy operacja się powiedzie i nos będzie taki, jak podczas ustaleń na konsultacji, ale także o to, czy po operacji zaakceptujemy inny wygląd naszej twarzy. Czasami mała różnica potrafi zupełnie zmienić wygląd całej twarzy. W pierwszych dniach po operacji twarz może być mocno obrzęknięta, w okolicy oczu mogą  wystąpić siniaki, a sam nos może być mocno zadarty i spuchnięty- czasami może wydawać się dużo większy niż przed operacją.  Z każdym tygodniem wygląd nosa będzie się poprawiał, jednak pierwsze miesiące mogą być dla pacjenta dość ciężkie. Siniaki znikają zazwyczaj w ciągu pierwszych 2 tygodni od operacji, natomiast największy obrzęk nosa schodzi w ciągu pierwszych 6 miesięcy. Warto jednak wspomnieć o tym, że efekt końcowy operacji można ocenić dopiero po około 12-16 miesiącach. Nie oznacza to jednak, że przez rok po operacji będziemy wykluczeni z życia towarzyskiego czy zawodowego- po prostu w tym czasie wygląd nosa może się gwałtownie zmienić, dlatego nie warto stresować się nierównościami czy obrzękiem.

 

  1. Lęk przed bólem.

Psychologowie twierdzą, że wyobrażenie o bólu jest dużo gorsze niż rzeczywiście odczuwalny ból. Wiele osób odkłada decyzję o operacji ze względu na strach przed bólem po operacji. W większości przypadków pacjenci praktycznie w ogóle nie odczuwają bólu. Czasami zdarza się lekkie podrażnienie gardła lub nadwrażliwość zębów. Zazwyczaj największy dyskomfort sprawia brak smaku i powonienia oraz brak możliwości oddychania przed nos w ciągu pierwszych dni po operacji. Objawy te ustępują zwykle w dniu zdjęcia szwów i opatrunków.

 

  1. Obawa o oddychanie.

Jednym z z powikłań po nieudanym zabiegu jest brak drożności nosa i możliwości oddychania, jednak w MEA CLINIC naszym priorytetem jest zdrowienos po operacji musi nie tylko dobrze wyglądać, ale spełniać jego podstawowe funkcje, czym jest oddychanie. Dużo osób marzy o konkretnym kształcie nosa, jednak taki efekt nie zawsze jest osiągalny. Niektórzy chirurdzy plastycy za wszelką cenę próbują spełnić oczekiwania swoich pacjentów, nie zawsze z pożądanym skutkiem. Dlatego warto wiedzieć, że na całym świecie operacje plastyczne nosa wykonują głównie laryngolodzy– ze względu na ich ścisłą specjalizację w zakresie chirurgii twarzy można być pewnym, że nos będzie spełniał wszystkie swoje funkcje zdrowotne i wizualne.

 

  1. Boję się reakcji rodziny, znajomych oraz kolegów z pracy.

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo przychodzi nam oceniać innych ludzi, bez znaczenia, czy są to osoby bliskie, czy zupełnie obce. Bardzo często osoby, które atakują innych są to osoby, które same mają kompleksy, jednak z jakiegoś powodu nie mogą lub nie chcą zmian w swoim życiu- nie chodzi tu tylko o wygląd zewnętrzny, ale także o zachowanie, hobby, czy preferencje polityczne itd. Fala nienawiści w mediach może być źródłem kolejnego lęku, jednak warto pamiętać, że nasz komfort psychiczny i samooakceptacja są najważniejsze. Dlatego nie warto przejmować się opinią innych osób, w szczególności tych, którzy nie do końca są nam życzliwi. W dzisiejszych czasach zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej są bardzo popularne i z roku na rok korzysta z nich coraz więcej osób.