Toksyna botulinowa, zwana powszechnie botoksem to substancja, która w ostatnich czasach stała się bardzo popularna nie tylko w neurologii ale również w medycynie estetycznej. Jej stosowanie pozwala walczyć z napięciami mięśniowymi, nadmierną potliwością, bólami głowy oraz szybko i skutecznie niwelować objawy starzenia się skóry. Im dłużej toksyna botulinowa znajduje swoje zastosowanie na rynku, tym więcej można znaleźć i usłyszeć nieprawdziwych informacji na jej temat.
Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.
FAKT: Botoks to neurotoksyna, badana od ponad 100 lat, znana jako jad kiełbasiany, wytwarzana przez bakterie beztlenowe. Jest to rzeczywiście jedna z najbardziej trujących toksyn, jednak w zupełnie innych dawkach niż te, które są używane w medycynie estetycznej czy neurologii.
Dla porównania dawka toksyczna dla człowieka to około 2500 – 3000 MU – jednostek mysich (średnia dawka toksyny, która prowadzi do śmierci połowy grupy ważących 18 – 20g samic myszy linii Swiss-Webster), podczas gdy w celu wygładzenia zmarszczek stosuje się około 20 – 90 MU w czasie jednego zabiegu, a w neurologii około 300 – 1000MU. Można to porównać do spożycia alkoholu – w niewielkich ilościach jest bezpieczny, przy nadmiernym spożyciu może zabić 😊
FAKT: Toksyna botulinowa nie jest wypełniaczem. Jej aplikacja pod skórę wpływa na rozluźnienie mięśni, których nadmierna aktywność powoduje powstawanie zmarszczek mimicznych lub też napięć. Po zabiegu twarz nie zmienia swojej objętości. Botoksu nie stosuje się w celu powiększenia ust lub uwydatnienia kości policzkowych (tzw. zabiegów wolumetrycznych) – w tym celu stosuje się wypełniacze, głównie produkty zawierające usieciowany kwas hialuronowy.
FAKT: Ostrzykiwanie toksyną botulinową daje szybkie i spektakularne efekty, dzięki czemu wiele osób z chęcią wraca na zabiegi z jej zastosowaniem. Nieprawdą jest jednak, że należy go powtarzać do końca życia. Zabieg można wykonać raz i nigdy więcej go nie powtarzać. Efekty zabiegu z botoksem utrzymują się od 3 do 8 miesięcy, po upływie tego czasu praca mięśni wraca do stanu sprzed zabiegu, a zmarszczki mimiczne z powrotem zaczynają pojawiać się na twarzy. Osoby, które preferują mniejszą aktywność mięśni oraz efekt młodej skóry mogą zabieg powtórzyć, ale nie ma takiego obowiązku – brak powtórzenia zabiegu nie niesie z sobą żadnych efektów ubocznych,
FAKT: Opadające powieki, zbyt mocno podniesione brwi (tzw. „efekt Mefisto„), podrażnienie skóry itd. Wiele osób straszy takim efektem zabiegu z zastosowaniem toksyną botulinową. Owszem takie sytuacje mogą się zdarzyć, ale tylko i wyłącznie przy nieprawidłowym lub nadmiernym podaniu substancji, dlatego też w MEA CLINIC zabieg ten wykonywany jest tylko i wyłącznie przez odpowiednio wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy. Prawidłowo wykonany zabieg pozostawia delikatne zaczerwienienie skóry i delikatne bąble (jak po ukąszeniu komara), które utrzymuje się około 15 – 60 minut. Zabieg można spokojnie wykonać w porze lunchu i wrócić do pracy, bez żadnych widocznych zmian w wyglądzie.
FAKT: Prawidłowo podany botoks pomaga zachować naturalny i młody wygląd, zachowując naturalne rysy twarzy. Karykaturalne twarze pozbawione mimiki, efekt „sparaliżowanych ust”, które można zobaczyć w komediach lub „memach” to rezultat nieprawidłowo podanej substancji lub podanie jej w zbyt dużej ilościach. Należy również wspomnieć o preferencjach klientów oraz trendach- podczas gdy w MEA Clinic stawiamy na naturalny wygląd i delikatny efekt, wiele klinik i gabinetów promuje efekt całkowitego „zamrożenia” pracy czoła lub okolic oczu.
FAKT: Nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdziłyby tego typu teorie. Po aplikacji podskórnej i przeniknięciu przez błonę komórkową toksyna botulinowa zmienia swoją formę chemiczną i nie jest już dłużej toksyną.
FAKT: Najbardziej spektakularne efekty zabiegu z zastosowaniem toksyny botulinowej są widoczne u osób, u których zdążyły się już pojawić zmarszczki lub bruzdy mimiczne. Nie ma jednak jasno określonej granicy wiekowej w jakiej powinno się wykonywać tego typu zabiegi. Wielu lekarzy rekomenduje profilaktyczne stosowanie botoksu, w celu uniknięcia pojawienia się bruzd mimicznych, które są trudne do całkowitego usunięcia. Aby móc cieszyć się młodym wyglądem można wykonywać delikatne zabiegi z bardzo małą dawką substancji.
FAKT: Botoks nie jest wypełniaczem i jego działanie polega na ograniczeniu pracy neuronów odpowiedzialnych za pracę mięśni mimicznych – stąd niweluje tylko i wyłącznie zmarszczki mimiczne. Zmarszczek i bruzd, które nie powstały w wyniku pracy mięśni nie można usunąć toksyną botulinowa, w tym celu należy zastosować wypełniacze np. kwas hialuronowy.
FAKT: Redukcja zmarszczek to nie jedyne wskazanie do stosowania toksyny botulinowej. Zanim botoks znalazł swoje zastosowanie w medycynie estetycznej był stosowany z powodzeniem w neurologii, w terapii napadów padaczkowych, napięć mięśniowych, czy bólów migrenowych.Szybko i skutecznie pomaga walczyć również z bruksizmem i leczeniem nadpotliwości.